לחץ להגדלה
חנה
לחץ להגדלה
חנה
לתמונות נוספות באלבום לחץ כאן
Josh Josh Grandes הדליק/ה נר לזכרה ב-14/07/2015: "Hi, I have recently visited your website and figured I could help you optimizing it for all mobile devices. Our experts have extensive knowledge of all latest innovations providing the best in mobile-optimized web performance and security. We would gladly design mobile-optimized landing pages for any of your online campaigns if needed. Please let me know if you find this interesting. All the best, Joshua Grandes AgentGrpahics. Email - josh@agentgraphics.com".
 
שי ברק הדליק/ה נר לזכרה ב-26/04/2009: "יהי זכרה ברוך!!".
 
לנרות זיכרון נוספים לחץ כאן
להדלקת נר לזכר חנה פרליס, אנא מלא את הטופס הבא:
שם פרטי:
שם משפחה:
תוכן: (עד 120 תווים)
הדלק
נקה
לשליחת הודעה למכריך על אתר לזכר חנה פרליס, אנא מלא כאן את כתובות הדוא"ל שלהם:
שלח
נקה
אם ברצונך לקבל הודעה בדוא"ל בכל פעם שאתר זה מתעדכן, לחץ כאן
חנה פרליס/ מתוך הספד שנשא אבנר פרליס בהלווייתה של חנה 
ימים ספורים לפני פרידתה של חנה מאתנו, פגשה חנה בבית החולים תלמידת כיתה ד'' מבית הספר היסודי באושיות. בראותה את הילדה שאלה חנה האם היא יודעת מי היה ביאליק? הילדה היססה וחנה נתנה את התשובה בחוזרה לימי ילדותה שלה.
חנה סיפרה לילדה כיצד נבחרה היא, נערה מבית הספר העברי-ציוני או כדבריה, הקולג'' העברי, לייצג את בית הספר ולקבל את פניו של ביאליק בעת ביקורו בבולטימור, עיר הולדתה של חנה.

חנה נולדה ב13/11/1910- למשפחה ציונית, לאמה רחל ולאביה טוביה זקס, בעיר בולטימור בארה"ב. חייה של חנה היו התגלמות והתגשמות הציונות. בהיותה בת 16 בשנת 1926, כאשר נבחרה לייצג את ביה"ס היהודי-ציוני ולקבל את פניו של המשורר הלאומי ח"נ ביאליק, אשר בא לבקר ב"צעירי ציון", הקולג'' העברי, הגישה לו חנה פרחים ואמרה לו בעברית צחה ורהוטה: "ברוך היית בעזבך את ציון – וברוך תהיה שבעתיים בשובך אליה". ביאליק היה מלא התפעלות, נשק לה ואמר בפליאה: "נערה בארץ זו ומדברת בשפת ארץ הקודש?" לימים, בשנת 1930 טרם עלייתה לאנייה, אשר תוביל אותה לארץ ישראל, קיבלה חנה מברק מאביה בו נאמר: "בתי היקרה חנה, בת ציון האהובה, רוצה אני לומר לך מילים אחדות בטרם תפליג האנייה לדרכה הארוכה, עודך צעירה ותמימה ואינך מוכשרה עדיין להבין את הקרע העמוק שבתוכי, אך זאת דעי לך, רק העברי אשר בי מאושר בעלייתך לארץ ישראל, אך האב אשר בי אינו יודע מנוחה, לכי לשלום ואלוהי ציון יסוכך אלייך ויגן עלייך מכל רע, ויעניק לך כל טוב. אביך אוהבך".

בעת ביקורו של הסופר משה סמילנסקי בבולטימור, פגש סמילנסקי בטוביה זקס, אביה של חנה והואיל והשפה האנגלית לא הייתה שגורה בפיו, נעזר בטוביה לתרגום.
לימים פגשה חנה את משה סמילנסקי בפרדסי החברה האנגלית בקבוצת שילר, שאותם ניהל סמילנסקי. אך בראותה את פניו הזועפים לא מסרה לו ד"ש מאביה וזאת לא גילתה לאביה עד אחרון ימיו.
היא שהתה בארץ בירושלים, פתח תקווה וגניגר ואף פגשה במקומות אלה את גולדה מאיר ושמואל דיין. בהמשך, לכשנודע לחנה כי קבוצה של 8 אמריקאים יהודים-ציונים הגיעה לקבוצת שילר, וביודעה כי בקבוצת שילר יש גם יוצאי ליטא, דבר שהיווה לגביה מעין סגירת מעגל, כי משפחתה הייתה ליטאית במקור, הגיעה חנה לקבוצת שילר ונקשרה למקום ולאזור. שמונת האמריקאים לא החזיקו מעמד ועזבו, אך חנה, שהכירה בינתיים את ליפא פרליס והתחתנה איתו ברבנות בירושלים, נשארה. לימים רכשו משק בגבתון ובו הקימו את ביתם.

בפברואר 1939 נרצחו באכזריות רבה השכנים, אם ושלושת בניה לבית דומניץ. אביה של חנה, אשר קרא על כך בעיתון ''דבר'', אשר הגיע לארה"ב, ולמרות שיבושים שהיו בעיתון (שם המושב נכתב כפר גורדון ע"י רחובות במקום גיבתון ושם משפחת הנרצחים נכתב דומיניק במקום דומניץ), הבין האב כי מדובר בכפר גבתון, כי אין בסביבת רחובות כפר גורדון. הוא גם ידע כי שכניה של חנה הם משפחת דומניץ ואין בכפר משפחת דומיניק. האב חיבר את האינפורמציה לעצמו והבין מהר מאוד את המצב לאשורו.
התיישב טוביה זקס וכתב לחנה מכתב ארוך בן מספר עמודים שבו הביע את צערו וכאבו על כך שהוא, שהעניק לה חינוך וערכים ציוניים, נאלץ לבקשה לשוב לארה"ב. הוא פירט והרחיב במכתב וביקש למכור את המשק ולחזור לחיים טובים ושקטים. על המכתב המפורט, המרגש והנוגע ללב של אביה, ענתה חנה במכתב בן שלוש מילים בלבד: "לא נזוז מכאן" – זו הייתה דרכה – זו ציונות לשמה, וזו צוואתה.
יחד עם ליפא המשיכה לטפל במשק עד לפני כ14- שנים. באוקטובר 1989 נפטר ליפא וחנה המשיכה בעצמה. עד יומה האחרון המשיכה חנה לדאוג לפרטים הקטנים והגדולים כאחד ולא אחת חזרה והתעניינה לדעת: מה עם הקטיף? מה עם החצר? ועוד...

היום אנו מלווים אותך בדרכך האחרונה כמגשימת ומסמלת הציונות.
ינעמו לך רגבי אדמת ציון אשר כה אהבת.
אנו נזכור אותך לעד
יהי זכרך ברוך.

פגישה מרגשת עם ח.נ. ביאליק  / עד עולם
בגיל 16 פגשה חנה פרליס את ח.נ. ביאליק. היה זה במהלך כנס של תנועות הנוער הציוניות בארה"ב. היא ניגשה אליו, הגישה לו זר שושנים גדול ואמרה בעברית: "ברוך היית בעוזבך את ציון וברוך תהיה שבעתיים בשובך אליה". הוא הפנה אליה את ראשו בפליאה: "נערה בארץ זו המדברת בשפת ארץ ישראל?" ונשק ללחיה. חנה פרליס נולדה ב-1910 בבולטימור שבמרילנד, ארה"ב. הוריה, רחל וטוביה זקס, עודדו את בתם לקחת חלק בפעילות ציונית. היא סיימה את לימודיה בקולג'' העברי ובבית המדרש למורים וארבע שנים לאחר המפגש המרגש עם ביאליק החליטה ליישם את האידיאולוגיה עליה התחנכה ולעלות לארץ ישראל. אביה תמך בילדתו בת ה-20 ולמרות דאגתו היה גאה בהחלטתה. עם עלייתה לארץ ישראל ב-1930 הגיעה לירושלים והתלבטה האם להמשיך את לימודיה האקדמיים או לפנות להתיישבות. כאשר שמעה על שמונה אמריקאים שהתיישבו ב''קבוצת שילר'', הצטרפה אליהם ועשתה את צעדיה הראשונים בחקלאות. באותם ימים הכירה את ליפא פרליס. הקשר בין השניים התהדק והם נישאו בטקס צנוע בירושלים. כעבור כשנה נולדה בתם הבכורה יעל והם התקבלו כחברים במושב כפר גבתון. במאורעות תרצ"ט (1939) נרצחו שכניהם הקרובים. אביה המודאג קרא למשפחה לעזוב ולשוב לארה"ב. תשובתה של חנה היתה חד-משמעית: "לא נזוז מכאן". משפחת פרליס הקימה משק עזר ובו לול עופות, רפת ופרדס. "לאמא היה סדר יום קבוע", מספר הבן חזי. "היא פתחה את הבוקר בקריאת העיתון ''דבר'' ולאחר מכן טיפלה בבית, בילדים ובמשק. הקשר שלה לעבודת האדמה היה טבוע בה עד יומה האחרון". "היא היתה אישה דומיננטית ופעלתנית", מספרים בני משפחתה. "יש שטענו שהיתה קשוחה אבל מתחת לקליפה הקשה היו רכות והמון אהבה". חנה פרליס היתה ללא ספק מאחרוני דור הנפילים, בוני הארץ.

(כתבת זיכרון לזכרה שפורסמה בעיתונות הארצית בחודש 6/04 )
QHGRSMTFE / Dami Dami (QiIeBEigsqpwD)   לקריאה  
לזכרה / מיכל חביב    לקריאה  
סבתא חנה / דוד ביתן    לקריאה  
סבתא חנה ז"ל / לאה נודל    לקריאה  
קווים לדמותה של אמא / חזי ויעל (ילדיה)   לקריאה  
להוספת דברים לזכרה לחץ כאן 
שם פרטי:
שם משפחה:
חיפוש מתקדם
דף הבית |  יצירת אתר זיכרון |  מידע לאבלים ולמנחמים |  אודות "עד עולם" |  תקנון |  צור קשר |  כל אתרי ההנצחה
כל הזכויות שמורות ©